Lakiernia, z powodu ilości zużywanego lakieru w ciągu roku, została zobowiązana do uzyskania pozwolenia na emisję. Przedmiotowe pozwolenie lakiernia otrzymała na 10 lat. Termin udzielonego pozwolenia dobiega końca. Obecnie lakiernia zużywa mniej niż jedną tonę lakieru w ciągu roku.
Czy w związku z tym przedsiębiorstwo powinno zwrócić się z wnioskiem o wygaszenie pozwolenia? Czy lakiernia powinna dokonać zgłoszenia instalacji?
Odpowiedź:
Jeżeli zużycie powłok (nie tylko lakierów, ale suma farb, lakierów, rozpuszczalników, szpachli itd.) nie przekracza w skali roku 1.0 Mg, to pozwolenie po dacie jego obowiązywania nie będzie wymagane. Pozwolenie wygasa z datą końca obowiązywania i prowadzący instalację nie musi wnosić do organu ochrony środowiska, który je wydał, o wygaszenie decyzji (wygasa z mocy prawa).
Ale pomimo że organ „wie” o instalacji, przepisy wymagają jej zgłoszenia, ponieważ w zgłoszeniu określone są warunki korzystania ze środowiska, które są kontrolowane. Konsekwencje braku zgłoszenia są poważne i skutkować mogą grzywną, a nawet wstrzymaniem eksploatacji instalacji.
Uzasadnienie:
W przypadku emisji do powietrza, zgodnie z art. 180 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 672) – dalej p.o.ś., eksploatacja instalacji powodująca wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane. Natomiast, zgodnie z art. 152 ust. 1 p.o.ś., instalacja, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko, podlega zgłoszeniu organowi ochrony środowiska.
W związku z powyższym, aby ustalić czy wymagane jest pozwolenie, czy też zgłoszenie instalacji organowi ochrony środowiska, należy rozpatrzeć nw. przepisy wykonawcze:
– rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz. U. Nr 130, poz. 880) – dalej r.i.e.w.z.
– rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz. U. Nr 130, poz. 881) – dalej r.w.g.p.p.
Zgodnie z § 1 ust. 1 r.w.g.p.p., wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza nie wymaga pozwolenia w przypadku instalacji określonych w załączniku do r.w.g.p.p.
W załączniku do r.w.g.p.p. pod pozycją 8 wskazano instalacje do powlekania, do których nie stosuje się przepisów w sprawie standardów emisyjnych z instalacji, w których zużywa się mniej niż jedną tonę powłok w ciągu roku, przy czym powłoka oznacza każdy preparat, łącznie ze wszystkimi rozpuszczalnikami organicznymi lub preparatami zawierającymi rozpuszczalniki organiczne niezbędnymi do jego właściwego zastosowania, który nakłada się na powierzchnię w celu nadania jej efektu dekoracyjnego, ochronnego lub innego efektu funkcjonalnego, a więc nie jest to tylko zużycie lakieru.
Jeżeli jednak suma materiałów wchodzących w skald powłoki wg ww. definicji wynosi rzeczywiście < 1.0 Mg w roku, to pozwolenie nie jest wymagane – w takim przypadku wymagane jest zgłoszenie instalacji.
Zgodnie z § 2 ust. 4 r.i.e.w.z., z uwagi na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza zgłoszenia wymagają instalacje, z których emisja nie wymaga pozwolenia.
Jeżeli instalacja aktualnie nie wymaga pozwolenia, to ma zastosowanie art. 193 ust. 1 pkt 1 p.o.ś. stanowiący, że pozwolenie wygasa po upływie czasu, na jaki zostało wydane.
Prowadzący instalację nie musi występować do organu ochrony środowiska o jego wygaszenie, ponieważ wg art. 193 ust. 3 p.o.ś. organ właściwy do wydania pozwolenia stwierdza, w drodze decyzji, wygaśnięcie pozwolenia.
Niestety, zgodnie z przepisami, taka instalacja wymaga jednak zgłoszenia organowi ochrony środowiska w trybie art. 152 p.o.ś., pomimo że organ o niej wie.
Akt p.o.ś. nie zwalnia z obowiązku zgłoszenia instalacji wcześniej objętych pozwoleniem, które stało się bezprzedmiotowe. Wymaga natomiast określenia warunków korzystania ze środowiska w formie przyjętego zgłoszenia, które mogą być weryfikowane przez organ ochrony środowiska i kontrolowane przez WIOŚ (łącznie z kontrolnymi pomiarami emisji).
Zgodnie z art. 367 ust. 1 pkt 3 p.o.ś., w razie niezgłoszenia instalacji przez podmiot korzystający ze środowiska lub eksploatacji instalacji niezgodnie z informacją zawartą w zgłoszeniu WIOŚ może wstrzymać, w drodze decyzji, użytkowanie instalacji.
Należy także pamiętać o art. 342 ust. 1 p.o.ś.
Żróło: abc.com.pl, Marek Gall, autor współpracuje z publikacją Prawo Ochrony Środowiska